Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Podržava puč, ali ne u svojoj zemlji * Aco godinama posluje sa minusom od preko 30 miliona * Optužio Milivoja Katnića da prikriva korupciju * Zbog ubistva privedeni Zvicerovi saradnici * Protest za žrtve režimskog progona i nepravde * Božja molitva za spas ljudi i grada * Banka da vrati kamatu od kredita u „švajcarcima”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIODRAG LEKIĆ, predsjednik Demosa:
– Cilj sve učestalijih prosvetiteljskih izjava Đukanovića je bjekstvo iz „Koverte”.

Vic Dana :)

Bili Bosanac i Japanac i Japanac kaže Bosancu: - Hoćeš li da ti pokažem nešto japansko?
- Hajde, reče Bosanac.
Japanac ga prebije i kaže mu: - E, to ti je karate.
Pita ponovo Japanac Bosanca. - Hoćeš li da ti pokažem nešto japansko?
Bosanac pristade. Japanac ga opet prebije i kaže mu:
- E ovo ti je džudo.
Kad se Bosanac prisjeti pita Japanca:
- Hoćeš li ja tebi da pokažem nešto japansko?Japanac sav srećan pristade. Bosanac dohvati jednu šipku i udari Japanca. Japanac sav krvav ustaje i pita
- Pa dobro brate, šta je tu japansko?
- Poluosovina Tojote!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2019-05-06 BIVŠI RADNICI FABRIKE KOŽE „POLIMKA“ JOŠ NIJESU DOBILI ZAOSTALA POTRAŽIVANJA
Imovina „Polimke“ prepuštena propadanju Vlada 15 godina ne ispunjava data obećanja Otišli smo na biro rada, uz obećanje Vlade Crne Gore da će se uraditi kvalitetan socijalni program i da ćemo dobiti do 700 eura po godini radnog staža, ali od toga nije bilo ništa, kaže Dušan Veljić
Dan - novi portal
<strong>BERANE – Ni poslije 15 godina šezdesetak bivših radnika fabrike kože „Polimka“ nijesu uspjeli da naplate svoja zaostala potraživanja. Oni tvrde da su prilikom odlaska na biro rada, još 2006. godine, od Vlade Crne Gore dobili obećanje da će na ime otpremnine dobiti od 500 do 700 eura po godini radnog staža. Međutim, kako navode, oni su po tom osnovu dobili samo po 3.920 eura.

– Otišli smo na biro rada, uz obećanje nadležnih iz Vlade Crne Gore da će se uraditi kvalitetan socijalni program kojim će svi biti zadovoljni, i da ćemo od dobijenog moći da organizujemo sopstveni biznis. Rečeno je da ćemo dobiti od 500 do 700 eura po godini radnog staža i da će radnici koji budu radno angažovani biti uključeni u proizvodnju kože. Ali, od tih obećanja nije bilo ništa. Da stvar bude još tragičnija, mi smo grdno vrijeme i novac uludo potrošili pokušavajući da putem suda dokažemo da smo grubo oštećeni – navodi bivši radnik Dušan Veljić potvrđujući da znatan broj bivših radnika nije više među živima.

„Polimka“ je bila veliki privredni gigant, a bivši radnici tvrde da su tokom tranzicionih procesa radnici upućeni na biro rada, a imovina je ostavljena na milost i nemilost novokomponovanim biznismenima, koji su, zahvaljujući Vladi Crne Gore, za male pare prigrabili ogromno bogatstvo. Bivši radnici tvrde da je prilikom njihovog odlaska u fabrici ostala imovina koja se procjenjivala milionima eura. Navode da su, između ostalog, ostale dvije mašine vrijedne dva miliona eura, kao i da je u trenutku privatizacije u magacinu bilo oko milion eura robe na zalihama. Ističu da danas od toga nema ništa i da su dešavanja u „Polimki“, kad je privatizacija u pitanju, pratile koruptivne i kriminalne radnje.

– „Polimka“ je nekad bila ozbiljna fabrika čiji su radnici imali plate iznad crnogorskog prosjeka. Njeni proizvodi stizali su na razne meridijane a „zlatne košute“ za kvalitet proizvoda bile su neizostavni dekor u vitrinama fabrike. Međutim, ta fabrika je namjerno, uz prećutno odobravanje državnih organa, dovedena do propasti. Moćnici su prigrabili njenu milionsku imovinu, dok je tužilaštvo okretalo glavu od nezakonitih radnji koje su pratile privatizacione postupke – tvrde bivši radnici.

Među brojnim privrednim gigantima koji su prestali sa radom za vrijeme tranzicionih porocesa ubraja se i beranska Frabrika kože i kožne galanterije „Polimka“, koja je napravljena u drugoj polovini prošlog vijeka. Do stečaja 1992. godine ta kompanija je upošljavala oko 750 radnika, dok je danas većina njenih pogona prepuštena propadanju.

D.J.




Tranzicioni put vodio od giganta do stovarišta
Polimku je 2006. godine kupila slovenačka kompanija Koroški. Ona je tada postala vlasnik 64 odsto akcija fabrike, za šta je platila samo hiljadu eura. Ta kompanija se prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora obavezala da u narednih osam godina uloži 6,6 miliona eura u vidu investicionih ulaganja, kao i da uposli 60, a kasnije još 30 do 80 radnika. Međutim, poslije dvije godine, zbog nepoštovanja rokova od strane novog kupca, došlo je do raskida ugovora, kada je sto radnika upućeno na biro rada. Poslije toga raspisan je novi tender, nakon čijeg zaključenja su 2008. godine predstavnici Vlade Crne Gore i državnih fondova potpisali ugovor o prodaji „Polimke“ sa podgoričkim preduzećem „Kips“ koje je u jednom dijelu bivše fabrike otvorilo stovarište građevinskog materijala, odnosno tržni centar.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"